[Obrázek loga společnosti]

Teorie

 

Komplexní ochrana před bleskem a přepětím je pro většinu lidí naprosto neznámý pojem. Bohužel i značná část osob, které se elektrotechnikou zabývají profesně, o této problematice nemá hlubší znalosti. Proto se pokusím objasnit základy co nejsrozumitelněji i naprostým laikům.

S neustále se rozšiřujícím použitím elektroniky ve většině domácích spotřebičů a zvyšující se integrací elektronických součástek roste i reálná možnost jejich poškození či úplného zničení již při běžném provozu. A to se týká již prakticky celé domácnosti. Nevěříte?

O plné elektronizaci audiovizuální techniky a telekomunikací nikdo jistě nepochybuje. Elektronické součástky však již najdete téměř ve všech domácích spotřebičích pořízených v posledních několika letech. Řídí chod chladniček , mrazniček, praček, mikrovlnek, žehliček a dalšího běžného vybavení domácnosti. Odolnost těchto zařízení proti běžnému přepětí je stanovena zařazením spotřebičů do Impulsní výdržné kategorie. To znamená, že zařízení musí vydržet rázové zvýšení napětí do stanovené hodnoty (pro kategorii II. je to 2 500 V, pro kategorii I. je to 1 500 V). Domácí spotřebiče jsou maximálně zařazeny ve třídě II., elektronika ve třídě I. . Proto by jste se o tento technický parametr měli zajímat již při nákupu elektrických spotřebičů.

Nebezpečná rázová (impulsní) napětí můžeme podle způsobu vzniku rozdělit na dvě skupiny. První skupinou je běžně se v elektrické síti vyskytující přepětí. To může dosáhnout i desítek tisíc voltů. Toto přepětí vzniká např. při spínání na vedeních vysokého napětí (pulsní přepětí se přes trafostanice dostane až k Vám domů), rozběhu větších elektromotorů, při běhu motorů s plynule řízenými otáčkami (tyristory či tranzistory) - ty už jsou doma pomalu v každé pračce atd. Například zapnutí zářivek způsobí někdy v blízkých obvodech elektroinstalace puls i přes 1 500 V. Jistě uvěříte, že tato impulsní přepětí se vyskytují každodenně několikrát. Obvykle nezpůsobí okamžitou poruchu zařízení, ale způsobují tzv. umělé stárnutí elektronických součástek. Názorně si tuto situaci lze představit na dvou stejných autech jedoucích shodnou rychlostí (rychlost odpovídá kvalitní vozovce) po dvou souběžných silnicích. Jedna silnice je v perfektním stavu (to odpovídá elektroinstalaci chráněné svodiči přepětí). Druhá vypadá jako naše běžné silnice na jaře, samá díra (to jsou ty přepěťové pulsy). Jistě snadno odhadnete, které auto vydrží déle.

Druhou skupinou jsou přepětí způsobená atmosférickými výboji - blesky. A nemusí ani jít o přímý úder do objektu. Již úder blesku do vzdálenosti 2 km od objektu je velmi nebezpečný. Bleskový proud může do objektu přijít po všech vodivých nechráněných sítích. To je nejen rozvod elektrické energie ale i veškerá telekomunikační a datová vedení (např. i kabelová televize), rozvody vody a plynu, pokud jsou vodivé atd. Další nebezpečí od takto blízkého úderu blesku vzniká indukcí nebezpečného napětí ve všech vodivých instalacích a kovových armaturách budovy.

Před přímým úderem blesku neochrání jenom samotný hromosvod. Počítá se, že zhruba polovina bleskového proudu přejde přes zemnění a ztratí se v zemi. Druhá polovina se pak snaží dostat výše uvedenými rozvody do domu a tam si vybít svou energii. Vrcholová hodnota běžného blesku v našich podmínkách se pohybuje cca mezi 30 až 80 kA, a vyskytují se i blesky přes 100 kA (100 000 A). Potom se nelze divit že televizor exploduje, vedení je vytrháno ze zdi, dům shoří. Naštěstí přímých úderů blesku není mnoho. Ale přesto v ČR ročně shoří okolo 7 domů, jejichž jediným "hromosvodním jímačem" byla televizní anténa a "uzemněním" kostra televizoru. Když blesk uhodí, je mu lhostejné, jak drahý a jak vybavený dům máte. Bez kvalitní ochrany Vám pak může  zbýt pouze "hromádka popela a oči pro pláč". I pojišťovny (mají zahraniční majitele) již přišly na to, že kvalitní ochrana je nepostradatelná a pomalu přestávají hradit škody způsobené bleskem na nechráněném nebo špatně chráněném objektu.

Z těchto důvodů je nutná kvalitně navržená a provedená vnější i vnitřní ochrana před bleskem a přepětím. Takto provedenou komplexní ochranu je ale také třeba pravidelně udržovat a revidovat. Jinak by při případném pozdějším úderu blesku již nemusela být plně funkční.

 

Domů ] Nahoru ]